Mis materjal on marmorino, millistes ruumides marmorinot kasutatakse ning millise viimistlustulemuse annavad erinevad marmorino paigaldustehnikad - saab kohe selgemaks.
Toome ka välja ohukohad, millele tähelepanu pöörata, et viimistlemine tõrgeteta sujuks ning lõpptulemus kannatada ei saaks.
Marmorino on viimistluspahtel
Lubjapõhine viimistluspahtel marmorino on pärit Vana-Rooma ajastust. Suuremat populaarsust kogus marmorino kasutus renessansiajastul, mil esteetika sai nõudeks, mitte soovituseks. Marmorino pidi andma tavakrohvidest luksuslikuma tulemuse. Seda ta ka kindlasti teeb. Pahtli koostises olev marmoripuru muudab pahtli tugevaks ja säravaks, sobides seetõttu ka kõrgete kvaliteedinõuetega ruumidesse.
Olgu selguse huvides öeldud, et Eestis toodetakse nii savi baasil kui ka lubjapõhist marmorinot. Savi on omaduselt lubjast pehmem ning plastilisem, ent selle kasutuskohad ruumide viimistlemisel on enamasti samad. Üks erinevus neil siiski esineb: savimarmorino ei sobi niisketesse ruumidesse.
Miks eelistada ruumi viimistlemisel marmorinot?
Marmorino on looduslik ja erinevaid võimalusi pakkuv pahtel, millega viimistlemisel saavutatakse ruumis naturaalne ja rahulikult mõjuv interjöör.
Marmorinol on mitmeid häid omadusi:
- puhas naturaalne materjal, millesse pole lisatud kunstlikke keemilisi ühendeid;
- sobib ka küttekollete katmiseks;
- niisketes ruumides vuugivaba lahendus;
- võimaldab viimistleda ümaraid pindu;
- marmorino matt pind loob ruumi mööblil, valgustitel ja tekstiilidel silma paista;
- looduslikest materjalidest mehaanilistele löökidele kõige vastupidavam;
- kivine struktuur on niiske lapiga puhastatav;
- madala ökoloogilise jalajäljega ajatu ja kestev materjal.
3 peamist marmorino viimistluspinda
Marmorinot on võimalik paigaldada erinevate tehnikatega. Paigaldustehnikast sõltub, milline on lõpptulemus. Toome välja kolm kõige levinumat viimistlustehnikat.
1. Rustikaalne pind
Struktuur: Elava iseloomuga matt pind.
Kasutuskohad: kõik lae- ja seinapinnad, välja arvatud veega kokkupuutuvad pinnad.
Paigaldusviis: kantakse aluspinnale liibiga, tekstuur teostatakse Veneetsia või Jaapani kelluga.
Lõppviimistlus: vastupidavuse ja vetthülgavuse parandamiseks on marmorino pind võimalik üle kruntida. Krunt paigaldatakse pinnale pintsli või svammiga.
Aluspind: värvialune pind ehk pahteldatud ja kruntvärvitud aluspind või lubikrohvitud pind.
Puhastatavus: kuivpuhastus valge karukeele, kustutuskummi või lihvpaberiga.
Lubi marmorino rustikaalne struktuur
2. Pilvine pind
Struktuur: ühtlaselt matt ja loomulik pind.
Kasutuskohad: kõik seina- ja laepinnad, välja arvatud veega kokkupuutuvad pinnad.
Paigaldusviis: kantakse aluspinnale liibiga, tekstuur teostatakse jäiga liibiga mitmekordselt pinda töödeldes.
Lõppviimistlus: vastupidavuse ja vetthülgavuse parandamiseks on marmorino pind võimalik üle kruntida. Krunt paigaldatakse pinnale pintsli või svammiga.
Aluspind: värvialune pind ehk pahteldatud ja kruntvärvitud aluspind või lubikrohvitud pind.
Puhastatavus: kuivpuhastus valge karukeele, kustutuskummi või lihvpaberiga.
Marmorino pilvine pind
3. Kivine pind
Struktuur: pahtli sees olevad terad on tihedalt üksteise vastu surutud, tekitades kergesti puhastatava sileda pinna.
Kasutuskohad: trepihallid, muud käidavad kohad, niisked ruumid.
Paigaldusviis: kantakse aluspinnale liibiga, silutakse Jaapani kelluga.
Lõppviimistlus: vastupidavuse ja vetthülgavuse parandamiseks pind krunditakse või seebitatakse oliiviõliseebiga. Niisketes ruumides pind seebitatakse ning vahatatakse.
Aluspind: värvialune pind ehk pahteldatud ja kruntvärvitud aluspind või lubikrohvitud pind.
Puhastatavus: pehme niiske lapp ning kuivpuhastus valge karukeele või kustutuskummiga.
Marmorino kivine pinnastruktuur
Mis ruumides marmorinot kasutada võib?
Marmorino viimistlust võib kasutada kõikjal interjööris, kaasa arvatud niisketes ruumides. Vahe seisneb vaid selles, et niisketes ruumides eeldab marmorino pind lõppviimistlusena oliiviõliseebi ja vahaga töötlemist, mida kuivades ruumides vaja teha pole.
Kõrgetes avarates ruumides eelistatakse tihti marmorino rustikaalset viimistluspinda. Mida struktuursem on pind, seda paremini sumbuvad selles helilained. Nii saavad suurte ruumide seinad ja laed liigset kõlaefekti summutada.
Kõige tavapärasemalt paigaldatakse marmorinot pilvise struktuurina, mille ühtlaselt säbruline muster jätab loomuliku ja rahuliku mulje. Sellise pinna juurde on lihtne sobitada mööblit, taimi, kunsti ja muid esemeid. Pilvist struktuuri sobib kasutada köökides, eluruumides, kontorites kui ka muudes ruumides. Pilvine pind sarnaneb kõige enam krohvitud pinnaga.
Kivist pinda eelistatakse enamasti käidavates kohtades nagu trepihallid ja esikud. Sageli kaetakse kivise struktuuriga ka küttekoldeid ja korstnajalgu, sest selline pind on sile ning erinevalt rustikaalsest ja pilvisest pinnast ka niiske lapiga puhastatav. Kivine pind on vastupidav mehaanilistele löökidele.
Kas marmorino sobib ka niisketesse ruumidesse?
Sobib ikka. Niisketes ruumides viimistletakse veega kokkupuutuvad pinnad kivise struktuurina. Siledalt pinnalt voolab vesi kiirelt maha ning selliselt pinnalt on lihtne ka vett maha pühkida. Pinnad, mis voolava vee alla ei jää, võib rahumeeli ka pilvise või rustikaalse tehnikaga viimistleda.
Marmorino toimib niisketes ruumides esteetiliselt ja tõhusalt, kuid nagu kõikide looduslike materjalide puhul, tuleb ka marmorino puhul järgida paigaldusel konkreetseid samme.
Esiteks ei paigaldata marmorinot niiskes ruumis otse pahteldatud pinnale. Enne marmorinot paigaldatakse seina või lakke puhverkihina lubikrohvikiht. Mida paksem on looduslik krohvikiht pesuruumi seinas või laes, seda paremini saab puhverdatud lühiajaline kõrge niiskustase. Puhverkiht, mis paigaldatakse hüdroisolatsiooni peale, imab liigse niiskuse endasse ja annab selle kuival ajal taas endast välja. Puhverkihi roll on ka aluspinna ühtlustamine, et tagada lõppviimistluse paigaldamisel ühtlased tingimused. Traditsioonilised lubi- ja savikrohvid on avatud pooridega krohvid, milles veeosakesed saavad liikuda nii seest väljapoole kui väljast sissepoole. Tsementkrohvid niiskuse liikumist ei võimalda, tegemist on n-ö kinniste pooridega krohvidega, mis puhverkihina ei toimi.
Teiseks tuleb niisketes ruumides pöörata erilist tähelepanu pinna lõppviimistlusele. Marmorinoga kaetud pind töödeldakse vetthülgavuse tõstmiseks üle oliiviõliseebi ning vahaga. Seep moodustab lubjaga reageerides kõva kooriku, millele lisatud vahakiht parandab vetthülgavust veelgi. Selline pind sobib vannitagusesse seina, dušinurka, aurusauna või valamu taha, aga ka lagedesse.
Tegelikult võib niisked ruumid viimistleda ka muude looduslike materjalidega nagu stucco või tadelakt. Looduslike viimistlusmaterjalide kasutusvõimalustest niisketes ruumides saad põhjalikuma ülevaate siit:
"Vannitoad, duširuumid, saunad - milliseid viimistlusmaterjale eelistada?"
Niisketes ruumides sobib marmorino kivise struktuuriga viimistleda nii seinad, laed kui ka näiteks aknalauad
Millega marmorino pinda töödelda, et paraneks selle puhastatavus?
Kuivadesse ruumidesse paigaldatud marmorino pind krunditakse üle kruntainega, muutes pinna vetthülgavaks ning paremini puhastatavaks. Krunt paigaldatakse marmorino pinnale pintsli või svammiga. Krunditud pinda saab puhastada valge karukeele, kustutuskummi või lihvpaberiga.
Niisketes ruumides ainult krundist ei piisa. Seal töödeldakse marmorinoga kaetud pinnad oliiviõliseebi ning vahaga, et saavutada piisav vetthülgavus ja puhastatvus. Seebitatud ja vahatatud pind on pehme niiske lapiga puhastatav.
Kivise struktuurina marmorino pinna töötlemine oliiviõliseebiga
Kuidas marmorinoga viimistletud pinda igapäevaselt puhastada?
1. Kuivpuhastus tolmuimejaga - igapäevaseks tolmust puhastamiseks sobib kõige paremini tolmuimeja pehmete harjastega otsik, mis ei määri pinda ega tõmba sellesse kriipse-kraapse.
2. Kuivpuhastus valge karukeelega - tõhus meetod pindmise pleki puhul. Toimib hästi nii rustikaalse, pilvise kui kivise pinna puhul.
3. Kuivpuhastus kustutuskummiga - õrnalt ja vaikselt mustust maha nühkides saavutad peaaegu plekieelse tulemuse. Sobib kasutada nii rustikaalse, pilvise kui kivise pinna puhastamiseks.
4. Kuivpuhastus lihvpaberiga - sobib eeskätt sisseimbunud plekkide eemaldamiseks. Kasuta peeneteralist lihvpaberit nr 180 - 250. Ettevaatust tumedate pindade puhul: lihvpaber võib koos plekiga pinnalt eemaldada ka marmorino toonimisel kasutatud pigmendi. Lihvitud koht võib teistest pindadest heledam jääda.
5. Märgpuhastus niiske lapiga - toimib ainult kivise pinna puhul. Kasuta puhast pehmet lappi. Kodukeemia kasutamine pole lubatud.
Ohukohad marmorino paigaldamisel
Marmorino vajab aluspinnana ühtlast fooni. Erinevate materjalide kokkupuutekohad, vuugitäited, paranduskohad pahteldatud pinnal ja muud ebatasasused aluspinnas jäävad marmorino viimistluspinnas läbi kumama. Aluspinnatööd on seega määrava tähtsusega kvaliteetse ja ühtlase lõpptulemuse saavutamiseks.
Soovitus: kui aluspind on erinevate materjalidega teostatud või esineb ehitusplaatide jätkukohti, on mõistlik enne marmorino paigaldust kogu pind teralise krundiga üle võõbata. Teraline krunt parandab aluspinna nakkuvust ja tekitab aluspinnale ühtlase fooni.
Ühtlase struktuuri saavutamiseks kogu ruumi lõikes on soovituslik marmorinot paigaldada vähemalt kahe inimesega. Igas seinas on nurki ja palesid, mille viimistlemine on ajamahukam kui sirgete pindade viimistlus. Tööjaotus suurte pindade puhul aitab ära hoida ebaühtlase pinnastruktuuri teket.
Kahes kihis paigaldatud marmorino pind jätab ühtlasema ja kvaliteetsema tulemuse kui ühes kihis viimistletud marmorino pind. Kahe kihiga paigaldatakse marmorinot märg-märjale meetodil, st kui esimene kiht on pinnale kantud, lastakse sel pisut taheneda. Teine ehk lõplik viimistluskiht kantakse juba tahenenud pinnale. Tahenenud pind on niiske, kuid ei läigi vastu.
Küsimuste korral võta julgelt meiega ühendust!
Krohwin OÜ
www.krohwin.ee
info@krohwin.ee
+372 5662 39902
Kommentaarid