Pillirooplaadi ja termokrohviga soojustatud fassaad

Pillirooplaadi ja termokrohviga soojsutatud fassaad Tartus
Elamu fassaadi renoveerimine looduslike soojustus- ja viimistlusmaterjalidega on võimalik pillirooplaati ning termokrohvi kasutades. Traditsioonilisi materjale kasutades pole ohtu kilekoti efekti tekkeks.

60 aastat püsinud lubikrohv fassaad

Viimati krohviti seda maja 1960ndate alguses. Maja kattis õhuke, vaevu paari sentimeetri paksune lubikrohvikiht, mis pisemagi puutumise järel pudenema kippus. Mitukümmend aastat on maja vapralt oma uueks sündimise aega oodanud, sel suvel võeti see töö ette.

Lubikrohvitud puitmaja fassaadi renoveerimine võib üllatusi pakkuda. Keegi ju täpselt ei tea, millises seisus on krohvi all olevad palgid. Aga üllatus oli seekord suur, kui pärast puhastustööd vaatas vastu 1930ndate aastate puidumeistrite ilus ja kvaliteetne kätetöö, kõlisevad palgid ja tihedad palgivahed. Ühest nurgast tulid välja ka meistrid, kes oma nimed puidule graveerinud. Vanasti oli kena komme, iga meister vastutas oma töö eest uhkusega.


Soojustamisel säilitati maja proportsioonid

Kui algusest alustada, siis sooviti maja soojustamisel säilitada seniseid hoone proportsioone, mis seadis soojustusmaterjalide valikule omad tingimused. Uus kasukas sai kihilisem kui eelmine. Alustuseks seati paika 5 cm paksune pillirooplaat, mis krohviti 3-4 cm paksuse lubjapõhise termokrohviga. Termokrohv omakorda kaeti traditsioonilise lubikrohviga ning pintseldati üle lubivärviga. Kõigele krooniks sai maja erksat oranžikat roostevärvi, selleks kasutati raudvitrioli. Raudvitriol on tõhus materjal puidu ning krohvipinna kaitsmisel, aga ka tooniandmisel. Nimelt reageerib lahuse sees olev sulfaat lubjaga, andes tulemuseks oranžika värvitooni.


Mis materjal on termokrohv?

Termokrohv on naturaalne soojustuskrohv, mis koosneb kolmest termiliselt ja mehaaniliselt töödeldud komponendist: liivast (obsidiaan ehk vulkaaniline kivim), savist ja lubjakivist. Tulemuseks on ökoloogiliselt puhas ja täismineraalne 100 % taaskasutatav tulepüsiv soojustusmaterjal. Termokrohv sobib eeskätt fassaadidele, kus hoone välisilmet muuta ei saa või ei tohi – termokrohviga säilib paremini ehitise algne isikupära (näiteks avad ei jää auku, proportsioonid püsivad tasakaalus, säilib seinale iseloomulik kumerus jne). Samuti sobib see siseruumidesse, et külmad kiviseinad ei õhkaks talvel jahedust ja palaval suvepäeval oleks toas vähem rõskust. 

Maja fassaaditööde käigus vahetati välja ka aknad ja uksed, mis raamiti ajastukohaselt valgete lubikrohv-raamidega. Neli kuud väldanud renoveerimise tulemuseks on kompu erksa tooniga krohvitud elamu, mille soojapidavust testitakse alanud talve tulekuga.

Kel endalgi fassaadi renoveerimine ees, jagame heal meelel kogemusi.


Pillirooplaat, lubikrohv ja lubivärv: Saviukumaja
Termokrohv: RestHunt
Lubirasvavärv: Limex OÜ
Raudvitriol: Hea Maja Pood
Teostus: Krohwin
Arhitekt: Lauri Nõmme

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Naturaalvalge savikrohv on viimistletud kaasaegsele elamule kohaselt modernses stiilis
Valge savikrohv kaasaegses eramus Pirital

Järgmine

Lubimarmorinoga viimistletud seinad annavad võimaluse disainelementidel särada
Kadrioru arhitektuuripärl

Jaga seda artiklit