Kuidas valida siseruumidesse õige krohv?

Looduslik on luksuslik ja soeja ajatu
Millisesse ruumi milline krohv valida? Vastus peitub selles, millise kasutuskoormusega on ruum ja kas ruum peab niiskusele vastupidav olema või on tegemist kuiva ruumiga.  Savi- ja lubikrohvid on tervist toetavad ega tee keskkonnale kahju, seepärast vaatamegi just nende krohvide kasutuskohtasid täpsemalt.
Siseruumidesse paigaldatava krohvi valiku määrab:
 - ruumi kasutuskoormus
 - ruumi niiskusaste
 - krohvi materjal
 - krohvi tekstuur
 - krohvi toon


Mis materjali kuhu paigaldada?


Olenemata sellest, mis ruumiga on tegemist, koosneb krohvimine esmalt aluskihi ja seejärel viimistluskihtide paigaldamisest.

Aluskrohvina võib kasutada nii savi- kui lubikrohvi. Samal ajal ei eelda aluskihtides savi kasutamine seda, et kõik ruumid peaksid saama ka savikrohvist lõppviimistluse. Looduslikud materjalid sobivad üksteisega hästi kokku. Nii võib savi aluskrohvile peale panna lubikrohvist viimistluskihi ja vastupidi. Tihti eelistatakse aluskrohvina just savikrohvi, sest savi konserveerib hea niiskuse sidumisvõime tõttu puitu ning aluskihtides olev savi mõjutab ka ruumi õhuniiskuse taset. 

Kehtib reegel, mida lähemal aluspinnale jääb krohv, seda suurem on ka terasuurus. Nii on aluskrohvi terasuurus enamasti kuni 4 mm, viimistluskrohvides kuni 2 mm, peenpahtlite (marmorino) ja läikepahtlite (stucco) puhul kuni 0,5 mm.

Krohvitud pinna tekstuur sõltubki suuresti krohvi terasuurusest. Mida suurema tera sisaldusega on krohv, seda rustikaalsem jääb krohvitud tulemus. Kõige tavapärasem viimistluslahendus teostatakse savi- ja lubikrohviga, kus terasuuruseks 0 - 1 mm. Krohvitud pinnad krunditakse pärast viimistlemist tselluloos- või kaseiinkrundiga, nii ei jää pinnad pudisema.

Aga mis ruumis millist krohvi või pahtlit kasutada, sellest kohe juttu teemegi.

Elutuba

Pere ja suurema seltskonna kogunemispaigaks olev eluruum võtab enda kanda suurema kasutuskoormuse võrreldes näiteks magamistubadega. Olenevalt ruumi stiilist või ka elanike maitsest sobib elutoa viimistlusena kasutada nii savi- kui lubikrohve. Põhjuseks, miks elutoa viimistlusena tihti lubikrohvi eelistatakse, on selle materjali pinnatugevus. Lubikrohv on vastupidav mehaanilistele mõjutustele. Nõutuima pinnaviimistlustehnika - "pilvise tekstuuri" -  puhul on krohviterad tihedalt krohvipinna sisse surutud. Selline pind ei ole kokkupuutel kehaga kraapiv ega kare.

Viimasel ajal on üha rohkem hakatud elutubades viimistlusmaterjalina eelistama peeneteralist lubipahtlit, marmorinot.  Rooma ajastust pärit marmorino kogus populaarsust renessansiajastul, mil esteetika ja luksuslikkus sai nõudeks, mitte soovituseks. Marmorino pind on õrna tekstuuriga ja matt - piisavalt tagasihoidlik, et lubada disainelementidel ja sisustusel ruumis esile tulla.


Magamistuba

Magamistoas ollakse enamasti õhtust hommikuni ehk ligikaudu 1/3 ööpäevast. Magamise ajal väheneb ruumis hapniku tase ning tõuseb süsihappegaasi tase. Väljahingatav õhk sisaldab vett, seepärast suureneb  öö jooksul ka ruumi niiskusesisaldus. Hea une saladus peitub suuresti värske õhu juurdevoolus ja õhuniiskuse tasemes. Õhuvahetus ja korralik ventilatsioon on magamistubades eriti olulisteks sisenditeks. Hea sisekliima loomisele aitavad kaasa savikrohvitud pinnad, mis reguleerivad magamistoas õhuniiskust ja seovad CO2. Nende omaduste tõttu leiab just savikrohv magamistubade viimistlusmaterjalina sagedast kasutust.

Äsja kirjeldatu ei tähenda, et magamistubadesse lubikrohv kuidagi ei sobiks. Ruumi õhuniiskuse reguleerimine on ka lubikrohvile omane, küllaga toimub kogu protsess (ehk niiskuse endasse imamine ja ruumiõhku tagasi andmine) aeglasemalt kui savi puhul. Samuti on lubikrohvi niiskuse sidumisvõime savist madalam. 


Lastetuba

Lastetubade viimistluslahenduse kaalukeeleks võiks olla tingimus, kui hästi on krohvitud pind parandatav või üleviimistletav. Lapsed avastavad algusaastatel maailma olemust kõike suuga järele proovides, seepärast on savikrohvitud viimistlus turvaline valik. Saviosakeste allaneelamine lapsele kahju ei tee. Samuti on savikrohvitud pinnad kergelt parandatavad, kui mänguhoos peaks mõni mänguasi vastu seina lendama.

Kel soov lastetoa seinad puhtana ja värskena hoida, neile võiks soovitada seinte viimistlemist savi- või lubivärviga. Värvidega toa värskendamine on lihtne ja odav. Samuti on toa värvitooni uuendades võimalik lapse arenguga sammu pidada. Muutuvad ju kasvava lapse eelistused ajas kiiresti ja kardinaalselt. 


Kontor - töötuba

Kontoris või töötoas veedetakse sageli pikki töötunde. Oluline on, et keskkond oleks töötegijale meeldiv ja mõnus.  Et ruum ei väsitaks ega tekitaks rahulolematust, peaks kontori viimistlus ja ka sisustus looma rahuliku atmosfääri. Materjali valikul on sobivad nii savi- kui lubikrohvid.  Kontori loomisel mängib viimistlusmaterjali valikust vaat et suuremat rolli materjali toonivalik. Rahulikud toonid tekitavad õdusa meeleolu, erksad värvid toovad ruumi elevust.

Kontorites, kus töötab rohkem inimesi koos või mida kasutatakse koosolekute pidamiseks, tuleks kindlasti arvestada heli summutamise vajadusega. Liigselt kajav ruum mõjub väsitavalt ja sellises ruumis nõupidamisi läbi viia pole kuigi mugav. Nõupidamisruumid tuleks krohvida võimalikult tekstuurse pinnana. Tekstuurne pind summutab võrreldes sileda pinnaga heli paremini. Traditsioonilise, rustikaalse või pilvise tekstuurina savi- ja lubikrohvitud pinnad parandavad ruumi akustikat märgatavalt võrreldes siledapinnaliste ruumidega.


Esik, trepihall, koridor

Koridorid, trepihallid ja esikud leiavad igas hoones  intensiivset kasutust. Seina vastu on hea toetada, kui kingi jalg panna või jalast ära võtta. Märjad ja porised lasteriided puutuvad seinapinda nagides rippudes. Ja kus mujal raputab end kuivaks õues märjaks saanud koer kui mitte esikus. Koridori seinad saavad suurt koormust ja sellest tõsiasjast peaks lähtuma ka koridori viimistlemisel.

Esikute puhul on viimistluslahenduse määravaks teguriks pinna puhastatavus. Valides seinte viimistluseks siledapinnalise lahenduse - stucco või marmorino - ei ole karta vastu seina toetades kraabitud saada. Stucco ja marmorino pindasid on võimalik töödelda nii siledaks ja läikivaks kui parasjagu meeldib. Lisaks saab neid pindasid kaitsta oliiviõliseebi või vahakihiga, et pind oleks niiske lapiga puhastatav. Loomulikult on lubatud ka traditsiooniliste savi- ja lubikrohvide kasutamine. Eriti juhul, kui trepipiirded kaitsevad seina pideva kontakti eest.


Köök

Köögis jagunevad viimistletavad pinnad nö tavapindadeks ning kõrgema kasutuskoormusega pindadeks. Määrdumisele altimad on töötasapinna tagune sein ja valamu ümbrus, mis peavad vastu pidama veele ja rasvapritsmetele. Ülejäänud pinnad (laed ja seinad) võib viimistleda savi- või lubikrohviga. Savikrohvi kasuks räägib köögis tema võime õhust püüda kinni toidulõhnad ja neutraliseerida aurud. 

Töötasapinna tagused seinad ning valamu ümbrus tuleks viimistleda pritsmetele ja plekkidele vastupidavaks ja siin tuleb vaadata stucco või tadelakti poole.  Stucco on Veneetsiast pärit viimistlustehnika, mille puhul kaetakse pinnad õhukeste lubipahtli kihtidega. Pinnad järeltöödeldakse oliiviõliseebi ja vahaga, muutes need niiskuskindlaks ja hästi puhastatavaks. Õhukeste kihtidena paigaldatav stucco annab võimaluse teostada mitmevärvisi efektpindasid ja mustreid, kaasaarvatud kivipinda jäljendavaid mustreid. Tadelakt on Marokost pärist niiskuskindel krohv, mida paigaldatakse pinnale paksemates kihtides kui stuccot. Tulemus saab sile, läikiv ja niiskuse mõjudele hästi vastupidav. 



Vannituba ja WC

Vannitubade krohvitud pinnad jaotuvad materjali kasutuse poolest veega kokkupuutuvateks ning veega mittekokkupuutuvateks pindadeks.  Seinad ja laed, mis veega kokku ei puutu, nende viimistlus ei erine muude kodus olevate pindade viimistlusest. Soovituslik on vannitubades krohvida need pinnad lubikrohvi või lubi marmorinoga, sest lubi tuleb niiskusega hästi toime ning tema pinnatugevus märgudes ei muutu. Lubjal on ka kõrge pH, mis aitab ära hoida hallitusseente teket. Hallituse teke on teadagi just niiskete ruumide põhiliseks murekohaks. 

Dušinurgad, vannide ja valamute tagused seinad viimistletakse vetthülgavaks ja niiskuskindlaks. Selleks sobivad kõige paremini tadelaktkrohv või stucco lubipahtel. Mõlemad materjalid võimaldavad katta ka ümaraid vorme ja kõveraid seinu. Samuti kaetakse tadelaktiga vanne ja valamuid, kel sooviks erikujulised vormid.

Kui tadelakti pind jääb ühtlaselt läikiv, siis stucco võlu peitub materjali mängulisuses. Stucco pind võib olla matt või läikiv, nii nagu parasjagu meeldib. Samuti saab mängida eri toonide ja mustritega, mis pinna elavaks muudavad.  Mis peamine, mõlema materjaliga luuakse vuugivaba lahendus, mis on iga perenaise unistuseks. Loe vannitoa viimistlusvõimalustest täpsemalt siit "Vannitoad, dušinurgad ja saunad - milliseid viimistlusmaterjale eelistada?"


Saun

Saunas on mitme erineva funktsiooniga tsoone. Taaskord tuleb loodusliku viimistluse osa vaadelda niiskuse ja veega kokkupuute järgi. Sauna eesruum näiteks ei erine muudest kodus olevatest ruumidest. Selle ruumi võib lahendada nii savi- kui lubikrohvi, pahtli või värvidega.

Põhjalikumalt vajaks läbi mõtlemist dušinurga ja leiliruumi viimistlus. Peale krohvide ja pahtlite saab siin looduslikest materjalidest kasutada veel puitu ja kivipindasid. Looduslikest krohvidest sobivad vetthülgava pinnaga lahendused ehk  tadelakt või stucco. Mõlemaid pindasid töödeldakse pärast paigaldust oliiviõliseebi ja vahaga, mis vetthülgavust suurendavad ja veepiiskade pinnalt mahavalgumisele hästi kaasa aitavad. 

Tavapäraselt kasutatakse leiliruumis siiski lubja baasil krohve või pahtleid. Eraldi töötlust (st seebitamist või vahatamist) leiliruumi seinad ei vaja, hea on kui niiskus saab krohvi sisse ja sealt välja vabalt liikuda. Nii kuivavad ajutiselt märguvad pinnad kiiresti ära. Mõni julge klient on soovinud sauna leiliruumis näha savikrohvi. Savikrohv  toob leilivõtuks ruumi mõnusa aroomi. Teate ju küll savi lõhna. Kas savikrohv leiliruumis ka vastu peab, on täiesti õigustatud küsimus. Võtmeteguriks on krohvikihi paksus. Paksem kiht krohvi suudab enda sisse imada suurema koguse vett ning seetõttu ei kannata savikrohvi pinnatugevus ajutise liigniiskuse tekkest lähtuvalt. Savikrohvi paksus leiliruumis peaks olema vähemalt 3 cm.

Eraldi teema on aurusaunad. Nendes ruumides on erakordselt kõrge õhuniiskus. Kogu ruum peab olema veekindel ja nurgad, kalded hästi läbimõeldud, et aur saaks loomulikult liikuda ega kondenseeruks valedes kohtades. Looduslikest materjalidest sobivad aurusaunu katma nii tadelakt kui stucco. Samas tuleks looduslike viimistlusmaterjalide puhul arvestada, et saunas kehahoolduseks kasutatavad meresoolad hakkavad lubjapinda söövitama. Samuti pole lubatud tadelakti ega stucco pinna puhastamine keemiliste vahendite ega sooda-äädikaga. Puhastuseks sobib kõige paremini niiske lapiga puhastus ning aeg-ajalt pinna uuesti ülevahatamine.


Efektpinnad

Efekti võib lisada dekoratiivsete tekstuuridega mistahes pinnale ja ruumile.  Olgu tähelepanu keskmes kodusüdameks olev ahi või kamin, triibulise tekstuurina teostatud  elutoa aatriumi sein või vannitoas läikepahtliga kaetud efektsein. Dekoratiivsust annavad dekoratiivelemendid (linaluu, põhk, merikarp, metallipuru vms) krohvisegu sees või viimistlustehnika, rääkimata erisoovide järgi valmistatud vormidest (näiteks vannid ja valamud).

Kui krohvisegu sisse on lisatud dekoratiivseid elemente, siis tuuakse need pinnas esile konkreetset krohvimistehnikat kasutades.  Selleks, et sädelus pinnal märgatav oleks, pestakse dekoratiivosakesed ülejäänud krohvitud pinnast välja.

Dekoratiivne viimistlustehnika kasutamine tähendab aga mustrite ja värvide mängu. Kasutades viimistlemisel erinevaid tööriistu, saab tekitada nii triibulisi, lainelisi, palmilehiseid kui marmorilaadseid mustreid. Mustreid saab teostada nii krohvide kui peenpahtlitega, samuti erinevaid värvitoone omavahel kombineerides.

Vormikate dekoratiivelementide (nt vannid, valamud, postamendid, tumbad) puhul luuakse esmalt vorm ja seejärel viimistletakse see lubikrohvi või pahtlitega. Kui meeskonnas on lausa mitu skulptori haridusega inimest, on erikujuliste vannide, valamute ja aurusaunade ehitamine ja  viimistlemine lausa lust. 

Eelista looduslikku viimistlust nii eluruumides kui töökohas. Looduslikku viimistlusse panustatud investeering tagab pikaajalise ja kestva viimistlustulemuse ning on järgnevatele põlvedele uuesti üleviimistletavad. Selline viimistlus ei aegu. Loe savi- ja lubikrohvide teistest omadustest siin.

Küsimuste korral võta julgelt meiega ühendust!

Krohwin OÜ
www.krohwin.ee
info@krohwin.ee
+372 5662 39902

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Järgmine

10 põhjust, miks valida koju savi- või lubikrohv

Jaga seda artiklit